Zesłanie Ducha Świętego
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego kończymy celebrację okresu wielkanocnego. Dziś wspominamy wydarzenie z życia pierwotnego kościoła, kiedy to Pan Jezus, tak jak wcześniej zapowiadał zesłał na Apostołów, zgromadzonych w wieczerniku Ducha Świętego. Opis tego wydarzenia znajdujemy w Dziejach Apostolskich. Otrzymawszy dary Ducha Świętego, apostołowie z odwagą głoszą innym narodom to wszystko czego doświadczyli w „Szkole Jezusa”. Oni widzieli Jego moc, dobroć, działanie łaski Bożej… Istnieje nierozerwalna zbieżność między wartościami pokoju, przebaczenia i darami Ducha Świętego. Pan Jezus zawsze witał apostołów pozdrowieniem pokoju – Pokój Wam!
Tak jak Jezusa posłał na świat Bóg Ojciec z orędziem pokoju, tak i On posyła do świata swoich uczniów, aby oni z pokojem w sercu i na ustach głosili wszystkim narodom orędzie Bożego miłosierdzia. Przed rozesłaniem apostołów Pan Jezus tchnął w nich Ducha, podobnie jak uczynił to Bóg Ojciec w akcie stwarzania świata, gdy tchnął ducha życia w nozdrza biblijnego Adama.
Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że Kościół wezwany jest do kontynuacji Jezusowej misji głoszenia światu orędzia miłości i przebaczenia poprzez życie sakramentalne. W sakramencie Chrztu dokonuje się oczyszczenie penitenta z grzechów i jego duchowa przemiana w nowego człowieka. W Sakramencie Pojednania Kościół celebruje Boże Miłosierdzie poprzez przebaczenie grzesznikom popełnionych win. Duch przebaczenia winien charakteryzować także każdego chrześcijanina. Tak jak święty Franciszek z Asyżu, tak też każdy z nas winien być w swoim środowisku, rodzinie, na ulicy, zakładzie pracy, w szkole, na uczelni ”narzędziem” Chrystusowego Pokoju; na brak którego tak bardzo cierpi współczesny świat, nasze środowisko , a często także i nasze rodziny.